Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poděkuj svému hasiči

4. 06. 2013 10:00:00
Při katastrofách jako jsou povodně, záplavy či cokoliv podobného tak nějak podvědomě všichni čekáme, že to hasiči vyřeší. Někteří z nás jsou ochotní vylézt ze své ulity a jít pomoct, ostatní ale radějí sedí někde v suchu a teple, kibicují u televize a popíjejí jedno chlazené. Málokdo si přitom uvědomí, že ti hasiči nejsou jen profíci, ale i spousta dobrovolných hasičů, kteří to dělají jako svůj koníček a kteří teď už třeba 2 dny nespali, abychom my mohli kibicovat.

Dnes jsem na křižovatce viděl hasiče, jak řídí provoz, respektive trpělivě všem autům říká, že tudy se projet nedá, proto je tam ta závora a ať jedou jinudy a občas vysvětluje i kudy. Ani za zlaté prase bych si tam nestoupnul, lidi jsou jak blázni, ptají se, proč už to není otevřené, co mají tedy jako dělat, když tamtudy chtějí projet, jako kdyby on tam snad tu povodeň dal schválně. Tak jsem k němu šel a poděkoval jsem mu. Poděkoval jsem mu za dobrou práci, kterou dělá, za to, že tam stojí, když já bych tam stát nechtěl, za to, že ty lidi neposílá tam, kam bych je poslal já, ale pořád dokola jim vysvětluje, že tam vážně je voda a že tam opravdu nemají jezdit a musí jet jinou cestou a případně kterou.

Koukal na mne překvapeně a ptal se mne za co mu děkuji a proč, když jsem mu to vysvětlil, bylo vidět, že má slzy na krajíčku. Řekl mi, že by toho nejraději hned nechal a šel někam tahat pytle s pískem, nebo čerpat vodu a místo toho stojí u závory a říká lidem, kudy mají jezdit, ale prostě mu to přikázali. Vůbec si neuvědomil, že nebýt jeho u té závory, tak to prostě spouta lidí zkusí, jestli to přeci jen nejde projet, značka, neznačka a na tom místě, kde ten problém je by byl problém mnohem, mnohem větší.

Vůbec si neuvědomil, že on je ten stejný hrdina, jako ti, kteří čerpají vodu a nebo vynášejí lidi a domácí zvířata ze zatopených domů.

A tak bych Vás chtěl všechny požádat, abyste jim pomohli vy si toto uvědomit, až zase uvidíte hasiče či policajta, jak dělá svou práci a dělá ji dobře, poděkujte mu, místo abyste se vztekali, že Vás zdržuje, že Vás zastavil, že nemůžete projet kudy jste chtěli a podobné banality.

Poděkujte jim, až u Vás budou hasiči pořádat sběr šrotu, hasičský bál nebo jakoukoliv jinou akci. Poděkujte jim, až je potkáte na ulici, prostě jim poděkujte. Protože jenom díky tomu, že oni dělají práci kterou dělají, tak vy nemusíte dělat něco, co byste rozhodně dělat nechtěli, jako třeba vynášet metr bláta z vlastního domu.

Nepochybně po povodních budou tisíce domácností zaplavených a v hrozné situaci, ale díky hasičům a lidem okolo jsou statisíce domácností, které ten problém nemají.

Poděkujte jim za sebe, za mne, za každého koho znáte. A možná, možná i jim to pomůže najít úctu, dá jim to větší sílu a větší odhodlání, až Vám budou příště pomáhat.

Autor: Jindra Bráza | úterý 4.6.2013 10:00 | karma článku: 45.42 | přečteno: 7104x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Proč čeští muži předvádějí pevnost švů v rozkroku?

Nad mnohými našimi muži by Guth Jarkovský zaplakal. Při výchově jim zřejmě něco důležitého zatajili. Všimli jste si, jak sedí v hromadné dopravě?

24.6.2018 v 1:57 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 779 | Diskuse

Vladimír Havránek

Jasná penalta pro Švédsko se nepíská? Na co je video na mistrovství světa?

Běžela 13. minuta velice sledovaného zápasu Německo - Švédsko. Útočník Berg se po chybě Němců hnal sám na branku. V pokutovém území jej jasně srazil obránce Boateng. Sudí hned nepískl, čekalo se na první přerušení hry.

23.6.2018 v 20:50 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 829 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Palestinci považují návštěvu prince Williama za "nepřímou omluvu"

Princova návštěva Jordánska, Izraele a palestinských území bude zřejmě nejobtížnější z diplomatických cest, které doposud vévoda z Cambridge podnikl. Již předem vzbuzuje mnohé kontroverzní reakce.

23.6.2018 v 20:49 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jiří Turner

Svědkové Okamurovi

K tomuto blogu mě inspiroval na Seznamu vysílaný pořad Jindřicha Šídla Šťastné pondělí. Docela se mi líbí ten formát i humor a jeho autora a protagonistu mám v oblibě již hodně dlouho. Poslední díl byl věnován okamurovcům.

23.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jaroslav Kovaříček

Rozjímání o Bohu a náboženství.

Zeptá-li se vás kdo, zdali věříte v Boha, položil vám otázku poněkud zavádějící, na kterou nelze přesně odpovědět. Ono totiž záleží na tom, kdo se vás ptá. Špatná odpověď může být případně velmi nebez­pečná.

23.6.2018 v 13:49 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 312 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1884
Jsem systémový analytik a z toho důvodu informace posuzuji poněkud jinak než většina ostatních lidí.
Najdete na iDNES.cz