Poděkuj svému hasiči

4. 06. 2013 10:00:00
Při katastrofách jako jsou povodně, záplavy či cokoliv podobného tak nějak podvědomě všichni čekáme, že to hasiči vyřeší. Někteří z nás jsou ochotní vylézt ze své ulity a jít pomoct, ostatní ale radějí sedí někde v suchu a teple, kibicují u televize a popíjejí jedno chlazené. Málokdo si přitom uvědomí, že ti hasiči nejsou jen profíci, ale i spousta dobrovolných hasičů, kteří to dělají jako svůj koníček a kteří teď už třeba 2 dny nespali, abychom my mohli kibicovat.

Dnes jsem na křižovatce viděl hasiče, jak řídí provoz, respektive trpělivě všem autům říká, že tudy se projet nedá, proto je tam ta závora a ať jedou jinudy a občas vysvětluje i kudy. Ani za zlaté prase bych si tam nestoupnul, lidi jsou jak blázni, ptají se, proč už to není otevřené, co mají tedy jako dělat, když tamtudy chtějí projet, jako kdyby on tam snad tu povodeň dal schválně. Tak jsem k němu šel a poděkoval jsem mu. Poděkoval jsem mu za dobrou práci, kterou dělá, za to, že tam stojí, když já bych tam stát nechtěl, za to, že ty lidi neposílá tam, kam bych je poslal já, ale pořád dokola jim vysvětluje, že tam vážně je voda a že tam opravdu nemají jezdit a musí jet jinou cestou a případně kterou.

Koukal na mne překvapeně a ptal se mne za co mu děkuji a proč, když jsem mu to vysvětlil, bylo vidět, že má slzy na krajíčku. Řekl mi, že by toho nejraději hned nechal a šel někam tahat pytle s pískem, nebo čerpat vodu a místo toho stojí u závory a říká lidem, kudy mají jezdit, ale prostě mu to přikázali. Vůbec si neuvědomil, že nebýt jeho u té závory, tak to prostě spouta lidí zkusí, jestli to přeci jen nejde projet, značka, neznačka a na tom místě, kde ten problém je by byl problém mnohem, mnohem větší.

Vůbec si neuvědomil, že on je ten stejný hrdina, jako ti, kteří čerpají vodu a nebo vynášejí lidi a domácí zvířata ze zatopených domů.

A tak bych Vás chtěl všechny požádat, abyste jim pomohli vy si toto uvědomit, až zase uvidíte hasiče či policajta, jak dělá svou práci a dělá ji dobře, poděkujte mu, místo abyste se vztekali, že Vás zdržuje, že Vás zastavil, že nemůžete projet kudy jste chtěli a podobné banality.

Poděkujte jim, až u Vás budou hasiči pořádat sběr šrotu, hasičský bál nebo jakoukoliv jinou akci. Poděkujte jim, až je potkáte na ulici, prostě jim poděkujte. Protože jenom díky tomu, že oni dělají práci kterou dělají, tak vy nemusíte dělat něco, co byste rozhodně dělat nechtěli, jako třeba vynášet metr bláta z vlastního domu.

Nepochybně po povodních budou tisíce domácností zaplavených a v hrozné situaci, ale díky hasičům a lidem okolo jsou statisíce domácností, které ten problém nemají.

Poděkujte jim za sebe, za mne, za každého koho znáte. A možná, možná i jim to pomůže najít úctu, dá jim to větší sílu a větší odhodlání, až Vám budou příště pomáhat.

Autor: Jindra Bráza | úterý 4.6.2013 10:00 | karma článku: 45.42 | přečteno: 7106x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Nejlepší kniha o fake news“ od M. Gregora a P. Vejvodové

Do roku 2016 jsme fake news téměř neznali. Po 2 letech jsme fake news zaplavováni dnes a denně. Co je fake news, hoax, konspirační teorie, informační a sociální bubliny a internetové algoritmy? A jak jej odhalit? O tom tato kniha.

22.10.2018 v 18:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Trizuljak

Komunisté vznik Československa nectili - Slavili Den znárodnění

Komunistický režim neslavil vznik Československa. Nahradil jeho svátek ostudně a zlomyslně Dnem znárodnění a snažil se umlčet veškeré vzpomínky na demokratickou, předválečnou první republiku.

22.10.2018 v 15:31 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 329 | Diskuse

Michal Orság

Učitel jako módní arbitr

Žáci, studenti ani učitelé u nás nemusí povinně nosit uniformu a není ani nastaveno, jak by se učitelé měli oblékat, co je povoleno či naopak zakázáno. Měli bychom ale po učitelích a případně i žácích vyžadovat dress code?

22.10.2018 v 14:23 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 462 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I moudrý vladař může zklamat

Mají na to plné právo. Formálně je vše v pořádku: rok před vypršením termínu se Jordánci rozhodli, že zruší část mírové smlouvy s Izraelem týkající se dvou oblastí, v nichž platí zvláštní režim.

22.10.2018 v 12:20 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 481 | Diskuse

Petr Binder

Také rádi sushíte?

Podlehli jsme této japonské dobrotě. Ovšem kvalita je značně rozdílná, i ceny a podmínky. Někdy zajdeme na běžící sushi, jindy si ho připravíme doma. Zkusili jsme i slevové akce a krabičky v supermarketech. Nebe a dudy.

22.10.2018 v 11:23 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 348 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1885
Jsem systémový analytik a z toho důvodu informace posuzuji poněkud jinak než většina ostatních lidí.
Najdete na iDNES.cz